Laboratorní práce: Osahat si rotaci tuhého tělesa

(45min, 1ročník SŠ, potřeby: jízdní kolo, 3x otočná podložka/točící se židle, 2x kolečka od kočárku s otočnou osičkou, 3x káča, kamínky, lepicí páska)

Po jedné hodině, kdy byla vyložena teorie rotace tuhého tělesa jsme šli ven experimentovat. Cílem nebylo něco změřit nebo spočítat, ale zažít wow efekt a “sáhnout si na rotaci”.

Nepřestává mě fascinovat, kolik stojí školní pomůcky. Kolo k pokusu č.6 stojí pro školní účely 8000kč. Půl roku jsem si zoufala, že neumím svařovat a nenapadá mě, jak jednoduše hacknout kolo od bicyklu aby s ním pokus šel provést, a pak mi došlo, že mám v garáži 3 dětská vozidla, která kola nijak upravovat nepotřebují (cyklovozík croozer, kočár thule a nepochybuji o tom, že i další kočárky tento typ kol budou mít)

Dvojice dostaly shrnující text, ve kterém bylo možné najít odpovědi a několik úkolů:

  1. Roztočte se na otočné podložce s rukama od sebe a po chvíli je přitáhni k sobě: Co se stane s tvou úhlovou rychlostí? Která veličina se změní přesunem části tvé hmotnosti blíže k ose otáčení? Která se naopak zachová?
  2. Pokuste se projet na kole danou vzdálenost co nejpomaleji, stopněte si čas. Jak to šlo? Proč je tak těžké držet rovnováhu při pomalé jízdě? Co mi pomáhá držet rovnováhu při rychlé jízdě?
  3. Roztočte dětskou káču. Nakreslete její polohu, když je roztočená. Proč nespadne? Proč spadne, když se zastaví?
  4. Přilepte na dětskou káču gafou (stříbrná páska) kamínek. Co se stane teď?
  5. Roztočte kolečko dětského kočárku nejdříve velmi pomalu a pokuste se změnit směr osy jeho otáčení (naklápějte kolečko na bok) Jak to jde? Potřebujete velkou sílu?
  6. Nyní roztočte kolečko co nejrychleji to půjde. Co se stane? Jak velkou sílu k naklopení kolečka potřebujete nyní? Než tento pokus provedete, stanovte si hypotézu, jak pokus dopadne. Co se stane, když roztočíte kolečko od kočárku podle obrázku a pak ho pustíte a budete držet pouze za provázek? Proč to tak je?

Inspirace a zdroj obrázků: učebnice e-manuel, fyzweb

Leave a Reply