Laboratorní práce “mechanická baterie” – výroba natahovacího auta

2ročník sš (1,5h), ale myslím, že by to šlo i s mladšími, jedno vyrobil i můj 8letý syn. Tématicky se dá zařadit do přeměn energií, ale myslím, že jde hlavně o technickou kreativitu a spolupráci v týmu.

Laborku jsme začali brainstormingem v 3členných skupinách, jaká jednoduchá zařízení mohou fungovat jako “zásobárna energie”. Něco jako mechanická baterie, kterou “nabiju”, tedy vložím do ní nějakou energii a ona pak může chvíli pohánět nějaký stroj. Jednoduchý příklad může být třeba natažená pružina. Když ji natáhnu – předám jí energii a ona pak může chvilku pohánět nějaký přístroj, než se zase “vybije”. Nápady jsme si spolu posdíleli (kyvadlo, pérko v autíčku, setrvačník, natažená gumička, nafouknutý balónek, napnutý luk, zvednutý kámen na provázku, který přes kladku může pak něco vytáhnout nahoru…)

Následně skupiny dostali k dispozici tvůrčí materiál: gumičky, balónky, kartony (nejlepší jsou z banánovek), kameny, provázky, tavné pistole, kolečka, špejle, čerstvé pruty z jabloní, hřebíky, planžeťáky (lámací nůž), brčka. Cílem bylo za hodinu vytvořit autíčko, které na jedno “natažení” – tedy libovolné předání energie mechanismu uvnitř auta, ujede na jakékoli rovné podložce (tj nemůže ho pohánět nic z venku) co nejdelší dráhu. Průběžné výsledky svých aut si týmy psaly na tabuli, aby se navzájem hecovaly. Na začátku jsem neukazovala studentům žádný prototyp, pouze nabídla materiál.

Pro technické nadšence: pokud bude autíčko “hybrid” tedy jednoduchým přepojením pohonu zvládne jet i na dva či tři různé pohony, pak se vzdálenosti sčítají. Tj. auto, které díky natažené gumičce ujede 50cm a pak, po převázání jednoho provázku, díky pohonu klesajícího šutru ujede dalších 60cm, má celkovou dráhu 110cm.

Na konci hodiny jsme udělali společný car-shooting (focení autíček), probrali technické problémy v procesu vývoje a jak je řešili (zvětšit tření kol, zatížit nápravu, špatným směrem umístěný balón…)

Laborku jsem zatím dělala s dvěma skupinami a i s mými nápady jsme z daného materiálu zkonstruovali 6 různých typů pohonů, více či méně úspěšnými. Nejlepší auta ujela okolo 5-8m Počáteční investice do 5ti tavných pistolí byla sice větší, ale myslím, že si s nimi užijeme spoustu kreativně-technické srandy. Kolečka jsem koupila na Temu (snad to má karma unese) ale myslím, že kdyby nebylo zbytí, šly by z kartonu vyrobit taky.

Leave a Reply