Laborka na 90 min (zkoušeno s druháky SŠ a redukovaně s tercií – 8.třída). Potřeby: brčka, papíry, izolepy, nůžky. Inspirováno zde: vida-házedlo, podobná úloha byla i v Údif adventním kalendáři, který je mimochodem nejlepší adventní kalendář, jaký jsem kdy měla:)
Nejdříve jsme měli krátký úvod o historii letectví bratři Wrightové a plynule jsme přešli k tomu, že né všechny problémy ve fyzice jsou přesně spočítat. Pak máme dvě možnosti: použít numerické modely a upočítat to velkou silou počítačů nebo empiricky zkoušet (tak jako měli bratři Wrightové svůj větrný tunel). Empiricky=zkušenost získaná pokusem/pozorováním. V proudění tekutin jsou takovéto “neupočitatelné” problémy asi tak všechny.
Empiricky zkoušíme: Vířivé obtékání překážky, obtékání leteckého profilu zvýrazněné kouřem
Numerické výpočty: obtékání letadla, aerodynamika krávy, průtok krve srdcem – počítačová medicína
Reklama na studium fyziky: medicínské simulace je hodně se rozvíjející oblast, ani zdaleka nejsme tam, že bychom mohli přesně simulovat průtok krve srdcem/aneurysmatem a sledovali jeho změny pro případné různé operativní přístupy (přihřála jsem si polívčičku z oblasti své diplomky), zatím ještě modely tak přesné nemáme – třeba tento posun čeká na vás…
Nyní půjdeme tou první, empirickou cestou. Postavíme házedlo a budeme se snažit empiricky určit, jaký poměr kroužků v předu a vzadu je nejlepší, jestli je lepší krátký nebo dlouhý trup. Na konci využijeme poznatků a každá skupina se pousí postavit libovolně dlouhé házedlo s libovolným počtem kroužků tak, aby doletělo co nejdál. Na konci hodiny jsme uspořádali letecký den s těmito “custom házedly” – na jeden hod se určilo, které doletí nejdál. Návod a zároveň pracovní list zde: